Najlepszym sposobem na wykończenie elewacji domu znajdującego się przy ruchliwej ulicy jest tynk pomalowany białą klasyczną farbą. W takich miejscach front budynku szybko ulega zabrudzeniu, dlatego ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów. Kurz i brud gromadzący się na powierzchni powinien być niewidoczny i łatwy do usunięcia. W poniższym przewodniku oferujemy trzy różne rozwiązania dla trzech stylów architektonicznych.

Płytki ceglane do domów w stylu rustykalnym

Płytki ceglane to świetny wybór do domów w stylu rustykalnym. Podkreślają ich tradycyjny charakter, jednocześnie dodając elewacji ciepła. Cegły są porowate i łatwo ulegają zabrudzeniom, zwłaszcza jeśli budynek znajduje się w pobliżu ruchliwych ulic. Nowoczesna technologia oferuje impregnaty chroniące płytki przed wnikaniem brudu. Naniesione na powierzchnię ściany preparaty tworzą hydrofobową barierę, która zapobiega wnikaniu kwaśnych deszczy czy kurzu w strukturę cegły. Elewacja na długo zachowa swój pierwotny wygląd, a dom pozostanie estetyczny niezależnie od warunków zewnętrznych.

Plastikowe panele w stylu skandynawskim lub amerykańskim

Panele plastikowe HPL to świetny sposób na nadanie budynkowi niepowtarzalnego wyglądu i zabezpieczenie go przed czynnikami zewnętrznymi. Więcej na ich temat można dowiedzieć się na stronie plytyplastikowe.pl. Styl skandynawski, który charakteryzuje się pionowo ułożonymi panelami, które "nachodzą" na siebie, odzwierciedla nordycką tradycję i dodaje subtelności. Atrakcyjnie prezentuje się również elewacja w stylu amerykańskim, z poziomymi panelami ułożonymi w żaluzjowy wzór. Panele HPL to świetny wybór dla domów zlokalizowanych w pobliżu ruchliwych ulic. Są nie tylko odporne na warunki atmosferyczne, ale również łatwe w czyszczeniu. Odporność paneli na zabrudzenia sprawia, że elewacja zachowa swój estetyczny wygląd przez długi czas, nawet gdy będzie narażona na kurz i brud. Panele są odporne na cząsteczki brudu, a zabrudzenia powierzchniowe można łatwo usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej.

Samoczyszcząca farba na minimalistycznym "sześcianie"

W nowoczesnych budynkach warstwa elewacyjna jest zwykle pomalowana na biało, szaro lub grafitowo. Żaden z wymienionych kolorów nie chroni budynku przed zabrudzeniami. Na bieli łatwo dostrzec ciemne osady (np. sadzę), a na ciemnych kolorach ślady kurzu czy pyłków. W miejscach o dużym natężeniu ruchu, niezależnie od palety barw, warto stosować farby samoczyszczące. Produkty te są tak zaprojektowane, że brud, który na nich osiądzie, będzie osadzał się tylko na powierzchni. Następnie zostanie on zmyty za pomocą deszczu, myjki ciśnieniowej lub węża. Farby samoczyszczące są zarówno hydrofobowe, co chroni je przed wnikaniem wody po nałożeniu na ścianę, jak i hydrofilowe. Nie dopuszczają cząsteczek brudu do wyschniętej, wykończonej powierzchni.