Przekładnie pasowe służą do przenoszenia mocy z silnika na napędzany element maszyny. Rozwiązanie to ma wiele zalet, które mogą wpływać na awaryjność sprzętu i jego trwałość. Istnieje również kilka różnych modeli pasów napędowych, które są związane z ich różnorodnymi zastosowaniami. Nie należy zapominać o konserwacji tych układów przeniesienia napędu. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.
Do czego służą pasy napędowe? Czym są pasy napędowe?
Paski napędowe składają się zazwyczaj z trzech warstw. Warstwa elastomerowa jest najważniejsza, ponieważ współpracuje z kołami pasowymi. Może ona również mieć określony kształt w zależności od rodzaju paska i modelu - kliny trapezowe lub rowki zwiększające przyczepność. Następnie znajdują się elementy tekstylne wykonane z poliestru, poliamidu lub aramidu. Ich zadaniem jest zwiększenie wytrzymałości paska i umożliwienie przenoszenia większej mocy. Pasek jest wzmocniony na zewnątrz plecami z włókna.
Rodzaje pasków napędowych stosowanych w maszynach
Przekładnie pasowe przenoszą moc z silnika na napędzane podzespoły. W tym celu napęd maszyny jest zaplatany na kilku kołach pasowych. Napinacze są stosowane w celu uzyskania prawidłowego opasania i napięcia paska. Przekładnie mogą być zaprojektowane w różny sposób w zależności od ich zastosowania. Podobnie, istnieją również różne rodzaje pasków klinowych.
- Pasy płaskie. Pasy płaskie są najprostszym rozwiązaniem i są stosowane do lekkich obciążeń.
- Pasy klinowe lub wielorowkowe są lepiej dopasowane do kół pasowych. Obszar styku jest zatem większy, co pozwala na większe obciążenia.
- Paski zębate są stosowane w maszynach o większej mocy.
- Zsynchronizowane pasy, które zwiększają dokładność przekładni.
- Paski kompozytowe składają się z kilku pasków klinowych połączonych w jeden element. Jedynym wymogiem jest to, aby pasek był tej samej długości. Poszczególne paski klinowe nie muszą jednak do siebie pasować.
Pasy napędowe maszyn są dostępne w różnych wersjach, dostosowanych do różnych obciążeń.
Przekładnie pasowe mają wiele zalet
Znacząca przewaga pasków klinowych nad przekładniami zębatymi jest głównym czynnikiem wpływającym na ich popularność. Mowa tu o takich zaletach jak:
- Pasy są elastyczne i zapewniają znacznie płynniejszy ruch.
- Zmiana wydłużenia paska i poślizg, który występuje podczas gwałtownych zmian obciążenia, zmniejszają wibracje i chronią zarówno silnik, jak i napędzane komponenty przed przeciążeniem.
- Przekładnie pasowe są stosunkowo cichymi konstrukcjami.
- Cały system przekładni jest odsłonięty i można go łatwo naprawić lub wyregulować, ponieważ nie ma potrzeby smarowania kół pasowych.
- Paski napędowe są mało wrażliwe na niewspółosiowość wału.
Powyższe cechy wskazują przede wszystkim na wysoką odporność przekładni pasowych na przeciążenia. Jest to najbardziej widoczne na najniższym poziomie w redukcji drgań, która występuje w przypadku pasów elastycznych i elastomerowych. Pasek napędowy będzie się ślizgał w przypadku nagłej zmiany siły napędowej lub wzrostu oporu (na przykład, gdy maszyna jest zablokowana). Chroni to układ napędowy. Pasek klinowy może pęknąć przy długotrwałym przeciążeniu - jego wymiana jest znacznie tańsza niż wymiana spalonego silnika.
Konserwacja i serwis maszyn wykorzystujących paski napędowe
Maszyny z przekładnią pasową również wymagają stałej konserwacji. Jeśli na pasku pojawią się jakiekolwiek oznaki zużycia, należy je jak najszybciej serwisować. Należy pamiętać, że nie jest konieczne ciągłe smarowanie kół pasowych i pasów napędowych. Ważne jest, aby okresowo sprawdzać stan i zużycie poszczególnych elementów. Najczęściej wymieniane są paski napędowe maszyn. Głośna praca może być spowodowana zużytymi łożyskami w napinaczu. Koła pasowe są najmniej narażone na konieczność serwisowania, ale w pewnych okolicznościach mogą ulec uszkodzeniu, zmniejszając powierzchnię styku paska z przekładnią.
W sprzęcie domowym konserwacja tych mechanizmów ogranicza się do reagowania na zmiany w działaniu maszyny lub pojawienie się niepożądanych dźwięków. W zastosowaniach przemysłowych ważne jest jednak sprawdzanie stanu i zużycia pasków maszyn, aby zapobiec ich zerwaniu lub innym awariom, które mogłyby spowodować przestoje linii produkcyjnej.
Jak dopasować paski napędowe do maszyn?
Jak prawidłowo dopasować paski napędowe do maszyn to bardzo ważna kwestia. Długość takiego elementu jest istotna, ponieważ pasek musi być odpowiednio napięty. Napinacz służy przede wszystkim do montażu nowego paska i zwiększenia kąta jego nachylenia. Nie oferuje on zbyt wiele, jeśli chodzi o kasowanie luzu. Równie ważny jest wybór odpowiedniego profilu paska klinowego. Aby zamówić nowy sprzęt, wystarczy zdemontować stary pasek klinowy, zmierzyć kluczowy rozmiar, a następnie zamówić odpowiedni model na stronie internetowej. Pracownicy sklepu internetowego są bardzo pomocni, zwłaszcza dla osób kupujących pas po raz pierwszy. Podpowiedzą, jakie wymiary są ważne, a w przypadku standardowych rozwiązań pokażą typowy model. Zakupiony online towar można zwrócić w ciągu 14 dni w przypadku pomyłki i zamówienia właściwego modelu.